Fornirowane panele ścienne - 4 min

Kiedy słyszysz – „Ten mebel ma okleinę” – czy to sprawia, że się wzdrygasz? Przyznaję, mieliśmy podobnie. W rzeczywistości jednak okleiny drewniane (forniry) są tradycyjnym oraz bardzo istotnym elementem przemysłu meblarskiego jak i współczesnego wzornictwa. Produkty te stosowane są w meblarstwie i technikach stolarskich od ponad 200 lat.

Fornir, to bardzo cienki arkusz litego, twardego drewna powstający podczas „procesu skrawania”. Cały zabieg polega na ściąganiu cieniutkich warstw drewna, przy pomocy dużego hebla z przygotowanego wcześniej pnia. Ze względu na unikalny wzrost każdego drzewa, dwa kawałki forniru nigdy nie będą identyczne (choć bardzo podobne). Cecha ta czyni go idealnym produktem w przypadku chęci uzyskania powtarzalnego oraz estetycznego wzoru.

Surowiec jakim jest fornir najczęściej służy do oklejania płyt (hdf, mdf) z których następnie wykonywane są meble. My podeszliśmy odrobinę inaczej do tego tematu i forniru używamy do produkcji paneli ścienno-sufitowych.

Fornir jest dobry…

Skąd wzięła się popularność Forniru? Powód jest prosty: lite drewno kurczy się i rozszerza wraz ze zmianą temperatury oraz wilgotności powietrza (fornir nie). Należy podkreślić, że niemożliwe jest w pełni kontrolowanie tych parametrów korzystając z nawet najbardziej wydajnych klimatyzatorów. Wie to każdy kto posiada w domu parkiet. 🙂 Tak więc przewagą forniru jest to, że oklejona nią płyta nie będzie miała tendencji to zmiany swoich wymiarów.

Inną cechą forniru na którą warto zwrócić uwagę jest tak zwane „dopasowanie książkowe”. Termin ten odnosi się do estetycznego dopasowania usłojenia, kolejnych połączonych ze sobą fornirowanych elementów. Wynika to z użycia liści okleiny przygotowanych z jednego bala.

Mity…

Ludzie widząc „fornirowane” meble, często myślą, że w rzeczywistości są wykonane nie z drewna, a z plastiku. To błędne przekonanie wzięło się z tego, że na rynku dostępne są tak zwane sztuczne okleiny, opacznie nazywane fornirem. Technicznie rzecz ujmując są to zadrukowane na podobieństwo drewna, arkusze PVC – naklejane następnie na płyty meblowe. Jest to rozwiązanie znacznie tańsze, ale oczywiście nie ma nic wspólnego z naturalnym surowcem.

Ekologia…

Ważnym aspektem używania forniru jest – Ekologia. Może to dziwić na pierwszy rzut oka, ale jeśli weźmiemy pod uwagę to, że z jednego bala dębowego można przygotować do 25x więcej powierzchni finalnych produktów niż w przypadku desek dębowych, daje to do myślenia.

Weźmy jako przykład brazylijski palisander. Jest to rzadkie i bardzo trudne do zdobycia drewno egzotyczne. Jeśli chciałbym wyłożyć pokój, boazerią z tego gatunku, musiałbym być sułtanem Brunei, aby sobie na to pozwolić. 😉 W przypadku forniru koszt oraz oszczędność drewna jest 25-krotna.

Podsumowanie…

Zastosowanie forniru we współczesnym meblarstwie oraz szeroko pojętym wzornictwie daje mnóstwo przewag nad drewnem litym. Najistotniejszą cechą o której należy wspomnieć jest samo użytkowanie takich elementów. Dzięki zastosowaniu okleiny nie musimy martwić się o puchnięcie czy kurczenie się drewna. Dodatkowo nie należy mylić fornirowanych elementów z plastikiem ponieważ wbrew pozorom jest to lite drewno (tyle, że bardzo cienkie).

Inormacja o panelach ścienno-sufitowych…

Fornirowane panele ścienne, które oferujemy wykonywane są w naszym zakładzie pod warszawą. Dostarczane są do klientów z zainstalowaną już pianką montażową, dzięki czemu ich instalacja na ścianach oraz sufitach jest bardzo prosta, szybka oraz co istotne czysta. Do montażu potrzebujesz jedynie poziomicy, piły ukosowej oraz odrobiny chęci. Zapraszamy do naszego „Katalogu Paneli”, gdzie możesz poznać wszystkie dostępne warianty. 🙂

Scroll to top